Založ si blog

USA zhodili v Peru zákonnú vládu

V informačnom tieni, spôsobenom nekonečnými písačkami o Zelenskom a banderovcoch na Ukrajine sa USA ďalej venujú svojmu svetovládnemu remeslu. Jeho podstatou je rozmiestňovať po svete pro-americké servilné režimy a ak ľud vo voľbách zvolí menej poslušných, voči USA kritickejšie naladených vodcov, potom ich čo najskôr pomocou vojenských alebo parlamentných pučov odstraňovať a nahrádzať znovu „svojimi“ ľuďmi.

Takúto prácu robia americkí „diplomati“ a agenti CIA a akože americké rozvojové a mimovládne organizácie po celom svete, no predovšetkým na „zadnom dvore USA“, v Latinskej Amerike. V týchto dňoch sa scenár s parlamentným pučom podarilo USA úspešne realizovať v Peru. Ľavicový dedinský učiteľ /indiánskeho pôvodu/ Pedro Castillo, zvolený nie tak dávno v priamych voľbách jasnou väčšinou Peruáncov, bol parlamentom zosadený z funkcie. Castillo skončil vo väzení a na jeho miesto zasadla do najbližších volieb /za vyše 2 roky/ povoľná viceprezidentka. Pečená-varená na tamojšej americkej ambasáde.

Oficiálnym dôvodom impíčmentu Castilla bola „morálna nespôsobilosť“ viesť štát. Nejasný a mnohoznačný článok peruánskej ústavy spred takmer 200 rokov bol pôvodne vymyslený pre prípad, že prezident ťažko psychicky ochorie alebo sa dopustí hrdelného zločinu. V poslednej dobe sa do konceptu morálnej nespôsobilosti dostáva predovšetkým korupcia. Korupcia je v Latinskej Amerike mimoriadne obľúbený dôvod na odstavenie nepríjemných ľudí z funkcie. Korupcia sa tu dokazuje iba prehlásením dôveryhodných osôb, bez vecných či listinných dôkazov. Jediné, čo je potrebné, je nájsť nejakého človeka, ochotného korupciu pred úradmi potvrdiť. /Nepripomína vám to niečo ?/. USA a ich peruánskym sluhom teda nerobilo problém obviniť Castilla z korupcie. Na dôvažok ho zaťažili obvinením zo snahy o narušenie doterajšieho ústavného systému.

Castillo sa úsilím o zmenu peruánskej ústavy netajil a netají. Pod heslom zmeny ústavy išiel do volieb a vyhral ich. Castillo chce peruánsku ústavu zmodernizovať a gumené články, akým je aj impíčment kvôli „morálnej nespôsobilosti“ odstrániť. Spolu s tým chce zmeniť niektoré právomoci peruánskeho parlamentu, spôsobujúce v krajine chronickú nestabilitu a časté zmeny vlád a prezidentov.

Uvažované zmeny ústavy chcel Castillo dať odsúhlasiť Peruáncom v referende. Lenže to nemal robiť. Skôr, než čokoľvek stihol podniknúť, začal parlament, obávajúci sa straty svojej moci, proces odvolávania prezidenta. Snaha prezidenta rozpustiť parlament a vypísať nové voľby prišla už neskoro.

Najviac sa ústavných zmien obávali USA-z chronickej nestability latinskoamerických štátov vrátane Peru totiž sústavne ťažili. Politická džungľa v parlamente a neprehľadná spoločenská situácia ich podnikateľom a ich vojenskopolitickým stratégom veľmi vyhovovala. Silná prezidentská pozícia a stabilná vláda bola a je to najhoršie, čo by si USA v Peru želali.

Castillo chcel po zmene ústavy realizovať aj ľavicový sociálny program, medzi Peruáncami mimoriadne populárny. Obsahoval body ako napríklad zvýšenie investícií do vzdelania na úroveň 10% HDP, poskytnutie lacných úverov pre 2,2 mil. chudobných roľníkov, technicko-technologická pomoc poľnohospodárom, vytvorenie 300 vzorových roľníckych družstiev, ktoré by roľníkov inšpirovali k novým formám práce, peňažné dávky pre ľudí pod hladinou chudoby a pre bezdomovcov a pod.

Peruánski latifundisti a americkí agropodnikatelia sa už dnes, po zvrhnutí a zatknutí Castilla /hrozí mu väzenie až 20 rokov/ jeho ľavicových sociálnych programov báť nemusia. V Peru zostane všetko po starom. Tradičné elity, ovládajúce parlament a ozbrojené sily a ich americkí tútori môžu chvíľu pokojne spávať. Peruánci síce demonštrujú, ale policajné a armádne jednotky sú na nich pripravené.

USA majú obdobné problémy ako v Peru, aj v Mexiku, Bolívii, Brazílii, Argentíne a samozrejme aj v Nikarague a Venezuele. Ktorá z týchto krajín bude teraz na rade : kam pocestujú aktivisti amerických mimovládok, mierových zborov a po nich agenti a špecialisti CIA ? Je pravdepodobné, že úspech z Peru niekde zopakujú. Informačný tieň, spôsobený dianím na Ukrajine, treba využiť. – Takže, kto bude ďalším prezidentom, obvineným z „korupcie“ ? Kde to zajtra vypukne ? V Bolívii, Argentíne, Peru…? Ktovie. Jedno je isté: v kráľovstve korupcie – na Ukrajine, to určite nebude.

USA už Rusko na Ukrajine porazili !

29.03.2023

„USA už Rusko na Ukrajine porazili – nadišiel čas ukončiť tam americkú vojenskú angažovanosť. “ – Takto nejako by sa dal parafrázovať názor amerického analytika Daniela Davisa z periodika “ 19FortyFive“. Podľa Davisa už USA prostredníctvom ukrajinských vojakov ruskú armádu dosť oslabili. Navyše prostredníctvom sankcií, ktoré USA [...]

Jaroslav Naď sadne do dvoch tankoch a pôjde na Moskvu !

27.03.2023

Hurá, tak už máme v slovenskej armáde dva tanky ! Dva repasované nemecké tanky Leopard ! Potom, čo sme na Ukrajinu odovzdali naše pôvodné tanky a naše bojové vozidlá pechoty teda už zase máme tankovú brigádu. S dvoma tankami a jedným veľmi motivovaným bojovníkom Jarom Naďom. Jaroslav Naď konečne bude mať do čoho sadnúť – a hybaj na Moskvu ! Šťastnú cestu, pán [...]

Ruské nukleárne zbrane v Bielorusku.

27.03.2023

Naše médiá sú plné komentovania ruského zámeru rozšíriť taktické nukleárne zbrane v Bielorusku. Možno by bolo zaujímavé pozrieť sa na vec aj z ruského uhla pohľadu. Aspoň kvôli úplnosti informácií. Rusi /napr. O.Volodin, spolupracovník Politonline.ru, Pravda.ru a pod/ začínajú pri analýze veci tým, že vymedzujú taktické jadrové zbrane /TJZ/ ako zbrane, ktoré nie [...]

bachmut

Za nič vám ich nedáme! Rodičia v Bachmute ukrývajú svoje deti v pivniciach

30.03.2023 09:51

Dobrovoľníci jav pripisuje kombinácii chudoby a nepriaznivého psychického stavu rodín.

Black Hawk

V americkom Kentucky sa pri výcviku zrazili dva Black Hawky

30.03.2023 08:49

Stav posádky nie je známy.

mexiko

Mexické úrady vyšetrujú osem ľudí kvôli požiaru, ktorý zabil 39 mužov

30.03.2023 08:15

Bezpečnostní pracovníci zrejme nevyvinuli žiadne úsilie, aby obetiam vôbec pomohli.

Bolsonaro

Brazílsky exprezident Bolsonaro sa vracia do vlasti, o opozíciu už nemá záujem

30.03.2023 07:03

Chcem pomáhať mojej strane ako človek so skúsenosťami, uviedol pre televíziu CNN Brasil.

trikopce

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 191
Celková čítanosť: 630751x
Priemerná čítanosť článkov: 3302x

Autor blogu

Kategórie