Sociologický zázrak na Slovensku

5. októbra 2022, trikopce, Nezaradené

Agentúra Focus údajne podľa polície SR a údajne pre pro-americkú mimovládku Globsec údajnv septembri realizovala údajný prieskum verejnej mienky. Podľa neho sa údajne názory Slovákov na vývin vojny na Ukrajine totálne zmenili. Z viac ako nadpolovičného očakávania víťazstva RF sa za pár dní údajne zrazu stalo takmer polovičné očakávanie víťazstva Ukrajiny.

Takáto radikálna zmena postojov k tak dôležitej geopolitickej udalosti ako je výsledok vojny na Ukrajine sa vo svete sociológie nevyskytuje. Na Slovensku sa tomu približovala iba zmena nálad medzi slovenským voličstvom v rokoch 1998 a 2020. Dovtedy dominujúce HZDS a Smer vtedy prekvapivo stratilo na popularite a muselo odísť do opozície. V oboch prípadoch ale boli v pozadí mimo-sociologické faktory, ktoré rozhodli. V oboch prípadoch to boli obrovské vopred rozohraté ideologické diverzie, akcie ktoré de facto nezákonnou cestou ovplyvnili voličov. Pred rokom 1998 to bol pseudo-únos Kováča ml. a hysterická kampaň médií, ukončená pár hodín pred voľbami spravodajskou hrou „Zachráňme Markízu“. Pred voľbami 2020 to bola kuciakiáda, rozohraná na tej najvyššej medzinárodnej úrovni, bezprecedentné zneužitie študentov a médií na protivládne majdany na SNP a to bolo potom ešte vyšperkované mediálnou podporou Matovičovej konšpirácie o smeráckej vile na Riviére a a schránkových firmách Smeru na Cypre. Ak by Mečiar a Fico chceli postupovať v zmysle zákona a išli na ostrie noža, mohli „voľby“ v takto neregulárne ovplyvnených podmienkach odložiť. Uvedomovali si však, že médiá -na 99% zaujaté proti HZDS a Smeru, by ľudí ešte viac vydráždili. A tak sa radšej podvolili neférovej porážke…

Takže toto boli dve historicky známe mentálne revolúcie v myslení Slovákov posledných troch dekád. – Čo sa ale udialo teraz, že Slováci znovu tak radikálne zmenili politický dres ? Polícia nám to vysvetľuje po svojom. Vraj si ľudia postupne uvedomili, kde je pravda a na čej strane je spravodlivosť. -Geniálne policajné vysvetlenie. Akoby ho sformulovala poručíčka Carmen Balážiková zo zábavného sitkomu „Profesionáli“…. Tí, čo nikdy nič nepočuli o kognitívnej disonancii a zákonitostiach zmeny politických postojov tomu možno aj uveria. Ďalší iba mávnu rukou, -stačí, že sa dozvedia, kto tento údajný prieskum prezentuje na verejnosti. – Polícia SR – aháá, no dobre, už sme doma…Globsec ? Ahá, už sme doma… Len ten Focus, čo sa pod údajný prieskum údajne podpísal, ten je trochu za povšimnutie. Nuž ale časy sú zlé. Načim sa pretĺkať, ako sa dá…

Pre klasicky vyštudovaných sociológov, čo poznajú obdobné „bomba prieskumy“ u nás i v zahraničí, čo to sledujú na aspoň trochu vedeckej úrovni, však radikálna zmena postojov Slovákov k vývoju na Ukrajine pôsobí ako „ZÁZRAK“. Sociologický zázrak. Ako čosi, čo je hodné úcty a uctievania.

Poprosím preto, aby nám Polícia SR, Globsec či nebodaj Focus oznámili, kde sa tento zázrak zrodil. Na akom mieste, v čej hlave. Na tomto mieste tohto „sociologického zázraku“ chcem totiž zriadiť pietne pútnické miesto. A vodiť tam tých, čo o „sociologický zázrak“ na Slovensku budú mať porozumenie. Iste to vzbudí záujem aj v zahraničí. A Slovensko bude mať viac o jednu turisticky zaujímavú atrakciu.

PS: Ale teraz vážnejšie. Celý zázrak, ktorý Globsec a Polícia SR považuje za zmenu sympatií Slovákov od Rusov k Ukrajincom môže mať aj iné, v posune interpretácie údajov skryté vysvetlenie. Respondenti Focusu neodpovedali v prieskume na to, ktorá z bojujúcich strán im je sympatickejšia, ich srdcu bližšia. Oni odhadovali šancu na víťazstvo tej či onej bojujúcej strany. V otázke je síce výraz „ako by ste chceli“ ale ten sa zoči voči víťazným správa, Ukrajiny mení na „ako to asi dopadne ?“ Respondenti robili odhad ako to asi dopadne na základe /z 99%/ správ z „našich“ médií. V lete ešte Rusi podľa médií pomaly postupovali. V septembri ale začala bombasticky zveličená proti-ofenzíva OS Ukrajiny. Ľudia celý september nič nepočujú, len ako sa ruská armáda rúca a ako OS Ukrajiny obsadzujú jednu dedinku či mestečko za druhým. Nuž a keď sa ich v tejto atmosfére víťazstiev Ukrajiny spýtate, kto by chceli aby logicky vyhral, resp. kto vyhrá, – na základe informácií z „našich“ médií usúdia že /asi/ Ukrajina.

Tu došlo ku klasickej dezinterpretačnej chybe. V prípade Globsecu a možno i Polície SR aj zámernej. “ LOGICKÉ“ CHCENIE, = OČAKÁVANIE SA NAHRADILO ŽELANÍM. Čo sú samozrejme dve diametrálne odlišné veci. Jedna súvisí s kognitívnym odhadom, druhá s emóciami. Stotožniť ich je asi taký nezmysel, ako keby sa fanúšika Slovana minútu pred koncom zápasu povedzme so švajčiarskym FC Zurich-za stavu 0:3 spýtali, kto by podľa jeho „logického chcenia= očakávania“ mal vyhrať, resp. kto podľa neho tento zápas vyhrá. Samozrejme, pokiaľ má všetkých pokope, odvetví že /už asi/ Zurich. No a redaktor, ktorý sa na to fanúšika Slovana spýtal, z toho odvodí, – že /už aj/ fanúšikovia Slovana si ŽELAJÚ víťazstvo Zurichu. Že milujú futbalový klub z Zurichu.

Posúďte sami, priatelia, nakoľko je tento posun v interpretácii náhodný a na koľko účelový. – Na záver sme teda ten „zázrak“ trochu pokazili. Ale „zázrak“ to i tak stále je. Veď žijeme v magickej dobe, – no nie ? V magickej krajine, v ktorej aj prezidentka tlieska rozprávkovým filmom, plným tajomna, čarodejníctva a mágie…

A ešte malá poznámka k polícii. Ak má Polícia SR určovať, čo je hoax podľa takýchto sociologických. z mesiaca na mesiac sa meniacich údajov, potom by sa ten, čo by mal vyšetrovať podozrenie zo šírenia hoaxov asi zbláznil. Osobe obvinenej z hoaxu by stačilo odvolať sa na správu z prieskumu v ten mesiac, v ktorom sa jeho „hoax“ zhoduje s údajmi od najväčšej časti respondentov. Ak teda niekto vyhlási, že si myslí len to, čo najviac ľudí v SR a odvolá sa prieskum z júla/augusta, potom mu hoax nedokáže ani Urválek. Ak sa naopak odvolá na prieskum zo septembra/októbra, môže mať problém.

A ešte matematicko-slovnologická poznámka. 47%, milá Pravda, NIE JE VäČŠINA. Je to iba najväčšia časť respondentov….